Ali Ağaoğlu kimdir

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu kimdir?

20 Nisan 2015 - Pazartesi 129 kez okundu

İnşaat sektörünün Türkiye‘deki en bilinen isimlerinden biri olan Ali Ağaoğlu, 3

Mart 1954 tarihinde, Trabzon‘un Of ilçesinde dünyaya geldi.

BABASI DA MÜTEAHHİTTİ

Babası Mithat Ağaoğlu, İstanbul‘da döneminin tanınmış müteahhitleri arasındaydı. Babasının da etkisiyle gençlik yıllarında okurken bir yandan da inşaatlarda bu mesleği temelden öğrenen Ali Ağaoğlu, 1975 yılında babasının geçirdiği ciddi bir kalp rahatsızlığı sonrasında bir süreliğine aile işlerinin başına geçti ve bu dönemde iş yükünden dolayı liseyi yarıda bırakmak zorunda kaldı.

KENDİ ŞİRKETİNİ KURDU

Babasından ise ticari anlamda yollarını 1977 yılında ayıran Ali Ağaoğlu, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nu kurarak kısa bir süre içerisinde inşaat ve turizm sektörünün en büyük isimlerinden birisi oldu.

1981 yılından itibaren toplu konut siteleri üretmeye başlayan Ağaoğlu, özellikle 1990‘lı yılların sonlarında başladığı “My” konseptli yaşam alanları projeleri ile biliniyor. My World, My Office, My Towerland gibi projeleri ile Ataşehir, Ayazma ve Çekmeköy bölgelerinde başarılı projelere imza attı.

ŞİRKETİNİN REKLAM YÜZÜ

Şirketinin televizyon reklamlarında rol alarak halk ile yakın ilişkiler kuran, farklı bir iş adamı profili çizen Ağaoğlu, iş yaşamının yanı sıra özel hayatı ve lüks araba tutkusuyla da kendisinden bolca söz ettirdi.

Aralarında Ferrari, Tesla ve Bentley’in de bulunduğu lüks araba koleksiyonu ile pek çok kez magazin basınında gündeme gelen Ağaoğlu,  lüks araba tutkusu ile tanındığı kadar gerçekleştirdiği 1 evlilik ve 3 beraberlik ile de magazin dünyasının dikkatini çekti. İlk evliliğini gerçekleştirdiği Sema Ağaoğlu ile 2 çocuk babası olan Ağaoğlu, evliliği sonrasında gerçekleştirdiği 3 birlikteliğinden de 3 çocuk sahibi oldu.

EN ZENGİN 100 TÜRK ARASINDA 10.

İlerleyen yaşına rağmen günde 15 ila 17 saat arasında çalışarak kendisini

dinç tuttuğunu belirten Ağaoğlu, 25’ten fazla şirketi bünyesinde

barındıran Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun kurucusu ve halen Yönetim

Kurulu Başkanı’dır. Ali Ağaoğlu, aynı zamanda ekonomi dergisi Forbes’in

2012 yılında yayınladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 10’uncu sırada

yer aldı.

120 BİN LİRALIK YATAK

Ali Ağaoğlu 2011 yılında, Vaniköy’deki yalısında kullanmak üzere dünyada kraliyet aileleri ve Hollywood ünlülerinin de tercih ettiği dünyanın en pahalı yatağını satın aldığında gündeme geldi. Brad Pitt, Angelina Jolie, Tom Cruise, Berlusconi gibi isimlerin de tercih ettiği, en iyi doğal malzemeler kullanılarak yaklaşık 3 ayda tamamen el işçiliğiyle yapılan yatak, at yelesi, pamuk, keten ve yün karışımı ile yapıldı. Yoğun iş temposundan dolayı bazen çok yorulduğunu ve kendini ödüllendirmek için dünyanın en pahalı yatağını satın aldığını belirten Ali Ağaoğlu, “Ne demişler aslan yatağından belli olur, yaşam kalitemi arttıran her şeye yatırım yaparım” açıklamasıyla hayat felsefesini de açıkladı.

OĞLU’NUN TEKNESİNİ PARÇALATTI

2012 yılında Ali Ağaoğlu, 20 yaşındaki oğlu Alican’in kendisinden habersiz sürat teknesi alıp canını tehlikeye atmasına sinirlenerek gönderdiği üç işçisine tekneyi balyoz ve çekiçle parçalatmasıyla da gündeme geldi. Oğlu Alican, 18 yaşını doldurduğunda kendisine hediye ettiği Lamborghini ile magazin basınının gözbebeği olan Ağaoğlu, kızı Sena’ya 18’inci yaş hediyesi olarak 500 bin euroya satın aldığını Bentley ile de gündemdeydi. Tekne, Alican’ın bakım için bıraktığı Bodrum Marina Group’ta bulundu ve Ağaoğlu, üç adamına talimat vererek 30 bin dolarlık tekneyi paramparça ettirdi. Ağaoğlu ayrıca teknenin parçalanmış fotoğraflarını da istedi.

LONDRA’DA REZİDANS PROJESİ

Ali Ağaoğlu, Londra’da Canary Wharf’ta inşa edilecek 157 ve 122 metrelik iki kulede 5 yıldızlı otel ve rezidans projesi ile dikkatleri üzerine çekti. Ali Ağaoğlu’nun oğlu Alican Ağaoğlu’nun yönetmesinin planlandığı Londra’daki karma kullanımlı proje, ünlü Canary Wharf merkezi iş alanının güney batısındaki Cuba Caddesi’nin güney ucunda yer alıyordu.

Cuba Caddesi, genellikle tarihi yapıların bulunduğu ancak son yıllarda yüksek yoğunluklu konut kullanımına geçişin öne çıktığı bir lokasyon olarak bilinmekte ve Ağaoğlu, projenin yapılmasının tasarlandığı arsa için 4 milyon pound ödedi. Ancak Londra Belediyesi’nin kulelerin 40 katın üstünde olmasına izin vermemesi nedeniyle proje hayata geçemeden iptal edildi.

17 ARALIK’TA İFADESİ ALINDI

17 Aralık Operasyonu’nda TOKİ dosyasına ilişkin, iş adamı Ali Ağaoğlu ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı. Ali Ağaoğlu ile birlikte, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar’ın da bulunduğu 60 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner, bu dosya kapsamında 60 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

İNŞA ETTİĞİ SİTENİN DERNEK TOPLANTISINI BASTI

Ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu, 2014 yılında kendi inşa ettiği İstanbul Başakşehir’deki sitesinin dernek toplantısını 17 Nisan 2015’te bastığı iddiasıyla tekrar gündeme geldi. Müteahhit Ali Ağaoğlu’nun, kendisine ait sitenin aidat toplantısını adamlarıyla basarak küfürler savurduğu ve dernek başkanını hastanelik ettiği öne sürüldü. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, bir sitede meydana gelen  ve Ağaoğlu’nun da içinde yer aldığı kavga iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı.

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir