Avrupa Birliğini yarışmalar öğretecek!

Türkiye’de 21 ilde düzenlenecek AB’yi Öğreniyorum temalı bilgi yarışmalarının organizasyonuna ilişkin Bilgilendirme Seminerleri düzenlenecek

30 Kasım 2015 - Pazartesi 1 kez okundu

İl Milli Eğitim Müdürlükleri, okul yöneticileri ve öğretmenlerin katılacağı bu seminerlerde yarışmaların aşamaları, konuları, yarışma şartları, öğrencilerden oluşturulacak takımların seçimi, elemeler, yarışmaların organizasyonu, öğrencilere verilecek ödüller ve büyük ödül olarak bir AB ülkesine gerçekleştirilecek çalışma ziyareti ile ilgili ayrıntılar uzmanlar tarafından anlatılacak. Avrupa Birliği tarihçesi ve temel kavramları ile ilgili sunum ise Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan katılacak AB uzmanları tarafından yapılacak. Ayrıca tüm Türkiye çapında gerçekleştirilecek resim, slogan ve kısa öykü yarışmaları hakkında da bilgi verilecek.

Bilgi yarışmaları, yalnızca AB Bilgi Merkezleri’nin bulunduğu 21 ildeki (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van) 10. sınıf öğrencilerini kapsarken, Türkiye çapında 81 ilde yapılacak resim yarışmasına 7. Sınıf; slogan yarışmasına 8. Sınıf; kısa öykü yarışmasına ise 9. sınıf öğrencileri katılabilecek.

Büyük ödül bir AB ülkesine gezi

MEB yarışmalarda tüm il birincilerini dizüstü bilgisayar, tüm il ikincilerini bisiklet ve tüm il üçüncülerini satrançla ödüllendiriyor. Ayrıca, yarışmaların ulusal düzeyde birinci, ikinci ve üçüncüleri bir Avrupa Birliği ülkesine 5 günlük geziye katılmaya hak kazanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış  İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Proje’nin hedefi; toplumda Avrupa Birliği’nin değerleri, politikalar ve temel kavramlar konusunda farkındalık oluşturarak ortaokul ve lise öğrencilerinin, öğretmen ve diğer Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının AB konusundaki bilgilerini artırmak. Eptisa Mühendislik liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen ve iki yıl sürecek Projenin toplam bütçesi 3 milyon 256 bin Avro. Proje 2016 yılı sonunda tamamlanacak.

Projeyle ilgili detaylı bilgilere http://abyiogren.meb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir