Beynin koruyucu tabakası ilk kez aşıldı

Bilim adamları, minik baloncuklarla kan-beyin bariyerinde geçici delikler açarak kemoterapi ilaçlarını doğrudan beyne gönderdi

23 Kasım 2015 - Pazartesi 1 kez okundu

Kanadalı bilim adamları, ilk kez beynin koruyucu tabakasını aşıp kanser hastası bir kişinin beynine doğrudan ilaç göndermeyi başardı.

Kanada’dakiSunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi’ndenbilimadamları, beyni toksinlere karşı koruyan kan-beyin bariyerinde geçici delikler açmak içinhastanın kan dolaşımınaiçgaz doluminik tüpler enjekte etti. Hastanın kafatasına uygulanan ultrason dalgalarıyla hareket ettirilen baloncuklar, kan-beyin bariyerinde minik delikler açtı. Kemoterapi ilaçları, bu deliklerden beynin kanserli bölgesine gönderildi.

Tekniğin uygulanmasının ardından hasta ameliyat edilerek kemoterapinin ne kadar etkili olduğunu belirlemek içinbeyindeki tümörden bir parça alındı.

Araştırmayı yönetenDr. Todd Mainprize,uygulamanın gönüllü olan 6 ila 10 hastaya daha uygulanacağını söyledi.

Araştırma, bilim dünyasında heyecanla karşılandı. Uzmanlar, herhangi bir cerrahi girişim gerektirmeyen tekniğin bunama, Alzheimer, epilepsive Parkinson gibi beyin hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğini ileri sürdü.

AA

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir