III. Selim’in hediyesi satılıyor

Osmanlı Padişahı III.Selim İngiliz Amiral Lord Nelson’a hediye etmiş olduğu kılıç açık artırmayla satılıyor.

29 Mart 2015 - Pazar 220 kez okundu

Osmanlı Padişahı III.Selim  İngiliz Amiral Lord Nelson’a hediye etmiş olduğu kılıç açık artırmayla satılıyor.

İngiltere’nin başkenti Londra’da, 200 yıl boyunca kayıp kaldıktan sonra Thames nehrinde bulunan Osmanlı kılıç kını açık artırmaya çıkarılıyor.

LORD’A HEDİYE EDİLMİŞTİ

Mine ve ay-yıldız şeklinde işlenmiş elmaslarla kaplı kılıç, Osmanlı Sultanı III. Selim tarafından 1798’de Nil Deniz Savaşı’ndaki üstün başarısından ötürü İngiliz Amiral Lord Nelson’a hediye edilmişti.

Üzerindeki süslemelerle büyük dikkat çeken kılıç kını, 1970 yılında Thames nehrinde bir polis memuru tarafından bulundu. Çalınan kılıcın eritildiği, kınının da nehre atıldığı veya düştüğü tahmin ediliyordu.

NİŞAN VERİLDİ

İngilizlerin büyük savaş kahramanlarından olan ve tek kolunu 1798 yılında savaşta kaybeden Lord Nelson, Osmanlı Hilal Nişanı’nın da sahibiydi. Amiral Nelson, III. Selim tarafından kendisine verilen ay-yıldızlı madalyaya çok önem veren ve her portresinde bu nişanla poz veren bir kumandandı.

Tabutunda “Knight of the Ottoman Crescent” (Osmanlı hilalinin soylusu) cümlesi yazıyordu. Osmanlı İmparatorluğu tarafından Lord Nelson’a hediye edilen değerli hediyelerden biri olan kılıç kını 1 Nisan’da Bonhams Müzayede Evi tarafından satışa sunulacak. Kının 70 bin sterline alıcı bulması bekleniyor.

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir