İlkokullara kodlama dersi geliyor

Fikri Işık, İlkokullara yeni bir dersin gelmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na önerge teklifinde bulunacak. Okullara kodlama dersi gelecek.

3 Nisan 2015 - Cuma 3.965 kez okundu

Fikri Işık, İlkokullara yeni bir dersin gelmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na önerge teklifinde bulunacak. Okullara kodlama dersi gelecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kartepe ilçesindeki Süleyman Şah İlkokulu’nun açılış töreninde konuşma yaptı. Konuşmasında ilkokullara kodlama dersinin konulması gerektiğini söyleyen Işık, “Dijital okur yazarlığı okullarımızda daha fazla ön plana almalıyız” dedi:

İLKOKULLARA KODLAMA DERSİ

“Teknoloji ve bilgisayarlar bizi esir mi alacak? Yoksa teknolojiyle dost, hayatın anlamını kavrayan bireyler mi yetiştireceğiz? Bu noktada daha fazla odaklanmak durumundayız. Özellikle yakında Milli Eğitim Bakanlığımıza, bakanlık olarak resmen teklif edeceğiz, artık ilkokullarımıza bilgisayar kodlama dersleri koyalım. Daha ilkokul çağında yavrularımız kodlamayı öğrensin. Bugün bir haber vardı, ’10 yaşında bir delikanlı Instagram’ı dize getirdi’ diye. ABD’de bir genç, yazdığı programla günde bin dolar kazanıyor. Biz bu yarışta geç kalmamalıyız. Ben matematik okudum, benim matematikçi olmamın sebebi, ilkokulda birinci sınıftaki öğretmenimdir. Şimdi öğretmenlerimizin çocuklarımıza hem okulu hem de matematiği ve Türkçe’yi sevdirmesi geliştirmesi çok önemli.

KOD YAZILIMI ÖNEMLİ

Kod yazılımını da bu noktada önemsiyoruz. En basitinden başlayarak çocuklarımızın kod yazılımını ülkemizin geleceği açısından önemsiyoruz. Eğer bilim ve teknolojide sürdürülebilir başarı yakalayacaksak, eğitimdeki kalitemizi daha da yükseltmek durumundayız. Hedefimiz, hem Kocaeli hem de Türkiye’nin çok daha kaliteyi yakalaması ve dünyada sayılı ülkelerden birisi olması.”

 

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir