Mars’a koloni kuruluyor

Yaratıcı zekasıyla Steve Jobs’a benzetilen Elon Musk, Mars’ta koloni kurmayı hedefliyor.

4 Mayıs 2015 - Pazartesi 183 kez okundu

Elon Musk, yaratıcı zekası sayesinde, Apple’nin kurucusu Steve Jobs’a benzetiliyor bildiğimiz gibi Jobs 2011 yılında vefat etmişti. Elon Musk PayPal’ın kurucusudur. Elektronik para sistemlerini kurduktan sonra elektrikli otomobil sektörüne girmeye başladı daha sonra uzaya ilgi duyan Musk, ilk kez SpaceX adında bir uzay taşımacılığı şirketi kurdu Saatte 1300 kilometreye ulaşan tüp tren olan Hyperloop’un mucidir. Şuan ise en büyük hayali Mars’ta koloni kurmak.

‘GÜÇ DUVARI’ İLE EVE GİRDİ

Çılgın projelerin mucidi Elon Musk, güneş enerjisiyle çalışacak Powerwall (Güç Duvarı) adlı ev tipi pillerle enerji kullanımını değiştirmeyi hedefliyor.

Musk’ın enerji altyapısını kökünden değiştirebileceğini savunduğu Powerwall (Güç Duvarı) adını verdiği ev pillerini, CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreten Tesla Motors geliştirdi. Elektrikli araçlarda kullanılan lityum bataryalara benzer prensiplerle geliştirilen şarj edilebilir piller, güneş panellerinden elde edilen elektriği depolayıp, kesinti sırasında jeneratör gibi devreye girecek.

Musk, “Bu pilleri kullananlar dağıtım şebekelerinden tamamen çıkabilecek” diyerek hedefinin büyük olduğunu açıkladı. Powerwall iki tip olarak bu yaz ABD’de piyasaya sürülecek. 7 kilowatt/saat kapasiteli piller 3 bin dolardan, 10 kilowatt/saat’lik piller ise 3 bin 500 dolardan satışa çıkacak. Musk, pillerin çevreci olduğunu savundu.

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir