Öğretmenlikte Önü Açık Branşlar

Yapılacak atamalar öncesi sizlere farklı branşlardaki kadro sayısı tahmini vermeye çalıştık. Hangi bölümün önü açılacak ? Hangi bölümden kaç öğretmen atacak tüm detaylar haberimizde

22 Mart 2015 - Pazar 11.675 kez okundu

Yapılacak atamalar öncesi sizlere farklı branşlardaki kadro sayısı tahmini vermeye çalıştık. Hangi bölümün önü açılacak ? Hangi bölümden kaç öğretmen atacak tüm detaylar haberimizde

Binlerce öğretmen adayı Nisan atamasını bekliyor. Muhtemel Nisan ataması öncesi hangi branşlar daha şanslı? Hangi branşlarda ne kadar öğretmen alınacak. İşte cevaplar…

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ

Sınıf Öğretmenliğine, 2014 Eylül ayında 6098 kontenjan ve 2015 Şubat atamasında 1315 kontenjan verildi. Doğu ve güneydoğu da öğretmen ihtiyacı sıralamasında birinci olan Sınıf öğretmenliğine olası Nisan atamasında en çok kadronun verilmesi düşünülüyor. Ayrıca ÇÖZÜM SÜRECİ için doğuda Öğretmen açığının minimize edileceği ve öğretmensiz ilkokul kalmayacağı düşünülürse en çok atamanın SINIF ÖĞRETMENLİĞİ’ne olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İNGİLİZCE

İlkokullardan itibaren zorunlu ders olarak verilen ve öğretmen açığı sıralamasında 1. sırada olan İngilizce öğretmenliği de yine en çok kadro alan branş olacaktır. İngilizce öğretmenliği  kontenjan sıralamasında; 2014 Eylül atamasında 2. , 2015 Şubat atamasında ise 1. sırada yer almıştı.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

MEB Şurasında ilkokullarda Zorunlu Din dersi konulması oy birliği ile kabul edilmişti. Bu sayede  bu branşta Öğretmen açığı 30 Binleri bulacaktır. Ve MEB bunun için Din Kültürü Ahlak bilgisi öğretmenliğine en çok kadro verdiği branşlar listesinde ilk 3’te yer verecektir..Özellikle resen yerleştirmelerle birlikte İmam Hatip Lisesi kontenjanlarının artacak olması ve seçmeli derslerle birlikte oldukça fazla ders saatinin İlahiyat Mezunlarının alanına hitap etmesi bu branşın şansını artırıyor.

ÖZEL EĞİTİM

Gerek özel eğitim kurumlarında gerekse özel eğitim alt sınıflarında çok az sayıda öğrenciye bile öğretmen istihdamı gerekmesi bu branşların da atanmasını elzem kılıyor. Fakat Özel Eğitim branşında yeterli mezunun kalmayışı alım sayısını düşürebilir.

İLKÖĞRETİM MATEMATİK

TEOG’un güçlü branşlarından olan İlköğretim Matematik en çok kadro alan branşlar arasında hiç şüphesiz ki olacaktır.

AYRICA;

OKUL ÖNCESİ;  Okul Öncesi eğitiminin zorunlu olacağı MEB ŞURA kararlarında alınmıştı. Bu nedenle Okul Öncesi Öğretmenşiğinin de hiç şüphesiz büyük oranda bir  kadro alması muhtemeldir.

BEDEN EĞİTİMİ; Beden Eğitimi Branşının en çok öğretmen açığı bulunan branşlar arasında ilk 10’da yer alması bu alandan da göze çarpacak bir alımın olmasını garanti kılıyor.

-Fizik, Kimya, Biyoloji gibi derslerin saat bakımından yeterli olmadığı tüm eğitimciler tarafından sürekli vurgulanır. Haftalık zorunlu dersler dışında alınacak seçmeli dersler arasında pozitif bilimlere yeteri kadar ağırlık verilmesinden ve LYS branşlarından olmasından dolayı bu branşlara yüksek kadrolar verilebilir.

-Her okulda Psikolojik Danışman bulunma zorunluluğundan dolayı Rehber Öğretmenliğe de kadro verilecektir.

-Osmanlıcanın zorunlu olacağı düşünülürse TARİH branşına da açığı kapatacak şekilde yüksek kadro verilmesi kesinlikle SÜRPRİZ olmayacaktır.

– Tüm lise kademelerinde olan ve ders saati fazla olan Edebiyat Branşı da yüksek kadro alan bölümler arasında olacaktır.

-Hükumetin yine propaganda olarak kullandığı ve çok önem atfettiği FATİH projesi bakımından değerlendirdiğimizde Bilişim Teknolojileri branşından da anlamlı miktarda bir alım yapması beklenebilir. Fatih Projesinin çıkmaza girdiği iddialarını MEB Bilişim Öğretmenleriyle çözmek isteyecektir.

 • YORUMLAR

 1. inci

  22 Mart 2015 at 20:44

  Allah aşkınıza Fen ve Teknoloji nerede? İlim bilim olmadan nasıl kalkınmayı planlıyorsunız!!! En çok kavram yanılgısı olan ders FEN!!! Çocukların en çok zorlandığı FEN!!! Hayatı anlamlandırmk için FENİ iyi bilmek gerekir. Şimdi soruyorum Size FEN VE TEKNOLOJİ NEREDE!!!

  (2)
 2. İlknur

  22 Mart 2015 at 20:50

  Ucretli ogretmenler, alan degisikligi ile fen derslerine giren ogretmenler oldukca bu ulkede deneylerden kaynaklı cok sorunlarda olur ygs de fen en dusukte olur. Fene verilen önem artsin artık alimlar artsin!

  (2)
 3. AbdullaH

  22 Mart 2015 at 20:52

  fen ve teknoloji olması gerekirdi!…

  (0)
 4. fen bilgisi

  22 Mart 2015 at 21:10

  Ya yaziklar olsun fende teogdaki basarizlik ortada,ygs de fende olan basarisizlik ortada her hatayida ogrencide bulmayin boyle ortalama mi olur?bu durumjn ucretli ogretmenlikten olacagini nie es geciosunuz.fen bilgisinin %8o ucretli.nasil bir sistem bu ve hala su sansli branslar arasinda yok!ne mantik siz bunu neye gore yapiosunuz sunu suraya yazip ne kadar beddua aliosunz farkinda deilsiniz.

  (0)
 5. SİMGE

  22 Mart 2015 at 21:17

  Bu insanlar boşuna mı okuyor bu ne saçmalıktır. Çocuklarımızın dilleri gelişsin vücutları gelişsin dinleri gelişsin ama biilimci olmasın. Neden? Çünkü üreten bir millet olmak zor değil mi.. gereksiz şeylerle uğraşmak, uğraştırmak daha çok hoşlarına gidiyor. Fen nerede arkadaş!! Bilim kaynağınız ders nerede!! Neden bu kadar uzaksınız bilimci olmaya ?

  (0)
 6. fenci

  23 Mart 2015 at 08:04

  Yuh yani fen ogretmenlerine ihtiyac yokmu. Ben bu habere katila katila gulerim ancak. Turkiyede her sinavda fen ortalamasi diplerde. Goreceksiniz er yada gec fen en kral bolum olacaktir.

  (0)
 7. FENNNN

  23 Mart 2015 at 10:36

  bu haber hangi kaynaktan alınarak yapılmış çok merak ediyorum BİNLERCE FEN ÖĞRETMENİNİ GÖRMEZDEN GELMİŞSİNİZ haftada 4 saat ders diğer branşlara yetebilir ama fen e yetmiyor öğrencilerin basarıları ortada fen öğretmeni alımları ve ders sayıları arttırılsın ve böyle sınav öncesi moral bozucu haberler yapmayın bu ülkede görmezden gelinsede fen ve teknoloji öğretmenleride var….

  (0)
 8. fencii

  23 Mart 2015 at 10:41

  hani fennnn nerdeeeeeee

  (0)
 9. S

  23 Mart 2015 at 11:09

  İlim ve bilimin değer görmediği bu ülkede fen ve teknoloji öğretmenliğinin listeye girememesine şaşırılmamalı ayrıca fen dersine sadece fen ve tekneloji öğretmenleri girmelidir. Eğer gelecek istiyorsanız bu derse daha önem vermelisiniz sağlam alt yapı sağlam gelecek ancak fen ve teknoloji derslerine verilen önemle sağlanır.

  (0)
 10. zeynep

  7 Nisan 2015 at 21:00

  Bölümler zaten niye öğretmen olarak atansın ki! Kapat o zaman bölümleri atamayacaksan aç her yere sınıf öğretmenliği, bak millet ne diyor fen yetersiz tarih bilinci yok! Edebiyat desen hak getire o kadar edebiyat mezununu nasıl atayacaksın 1bin 1bin nereye kadar ya.

  (0)
 11. kazim

  8 Nisan 2015 at 21:53

  28 Şubat mağdurları olan teknik eğitim fakültesi mezunlarını hiç kimse anmiyor bile yazıklar olsun

  (0)
 12. cografyacı

  8 Nisan 2015 at 22:10

  daha ikamet ettiği yeri haritada gosteremeyen ülkemizin başkentinin haritadaki konumunu bilmeyen. yasadıgı yeryüzünde cevre bilincini tasımayan dogayı katleden, gelecek nesilleri düşünmeyen bir nesil yetiştiriyorsunuz COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİNE VE COĞRAFYA DERSLERİNE GEREKEN ÖNEM ACİLEN TTK VE BAKANLIKÇA VERİLMELİDİR.

  (0)
 13. matematikci

  9 Nisan 2015 at 00:10

  Lise matematikten hic bahsedilmemiş bile 19000 mezun bide yeni gelen formasyoncular… ya su ise bak birbirimize düştük o atanmasını biz atanalim plan diye birşey olduğunu yetkililer ne zaman öğrenecek bilmiyoruz benim ne kadar öğretmene ihtiyacım var o kadar üniversitede kontenjan ver ama mesele günü birlik projeler bir bakarsin lise matatik

  (0)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir