Süleyman Şah Operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan Suriye içindeki Süleyman Şah Türbesi’nin nakli ve Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun tahliyesi için ”Şah Fırat” operasyonu gerçekleştirdi. Ancak bir askerimiz operasyon sırasında meydana gelen kazada şehit düştü.

22 Şubat 2015 - Pazar 145 kez okundu

Süleyman Şah Operasyonu

Suriye’de dört yıldır devam eden iç savaş sebebiyle Süleyman Şah Türbesi‘nde yer alan naaş ve 38 personel Türkiye’ye getirildi.

Özel kuvvetler bölgeyi terketmeden önce karakol ve türbeyi patlayıcı ile havaya uçurmuş ve türbedeki 3 sandukayı da beraberinde Türkiye’ye getirmiştir. Türbe ve karakolun IŞID’in eline geçmemesi için imha edildiği bildirildi.

  ‘Şah Fırat’ adı verilen operasyonda çatışma yaşanmamıştır. Ancak muharebe astsubayı Halit Avcı kaza sonucu şehit düşmüştür.

Genel kurmay’dan operasyonla ilgili yapılan açıklamada, türbe ve karakoldaki emanetlerin geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi köyüne taşınmak üzere Türkiye’ye getirildiği belirtildi..


Süleyman Şah Saygı Karakolu, Türkiye’nin sınırları dışındaki tek vatan toprağıydı. Türkiye’ye  30 km mesafedeki türbede, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin dedesi olan Süleyman Şah yatıyordu. Tarihi türbe, 1921 yılında Fransızlarla yapılan Ankara Antlaşması gereğince Türk askerleri tarafından korunuyordu..

 

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir