“Türkiye, kiraz üretiminde 500 bin tonla dünya birincisi”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Arzu: “Çin’in kiraz ithalatını yılda 529 milyon dolara yükseltmesinin, kiraz piyasamıza ciddi katkısı olacak” dedi.

23 Kasım 2015 - Pazartesi 1 kez okundu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Türkiye’nin 500 bin tonla dünyada kiraz üretiminde birinci olduğunu belirterek, “Gelecek yıl Çin’e ihracat yaparak, rakamları daha da yükselteceğiz” dedi.

Arzu, bakanlıkta düzenlenen “Türk Kirazlarının Çin’e İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü” değerlendirme toplantısında, Türkiye’de son 10 yılda tarımda çok büyük ilerleme kaydedildiğini söyledi.

G20 Liderler Zirvesi’nde, Çin’e kiraz ve süt ihracatı konusunda protokol imzalandığını hatırlatan Arzu, Türkiye’nin hayvansal üretimde çok büyük potansiyel elde ettiğini ifade etti.

Türkiye’de süt üretiminin 8,5 milyon tondan, 18,5 milyon tona yükseldiğini anlatan Arzu, “Kırmızı ette, 420 bin tondan 1 milyon tonun üzerinde bir seviyeye ulaştık. Kanatlı sektöründe 696 bin tondan 2 milyon tona geldik. Yumurta üretiminde 11 milyar adetten 17 milyara çıktık. Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek seviyeye geldik” diye konuştu.

Arzu, Türkiye’nin 500 bin tonla dünyada kiraz üretiminde birinci olduğuna dikkati çekerek, gelecek yıl Çin’e yapılacak kiraz ihracatıyla rakamların daha da yükseleceğini dile getirdi.

– “193 ülkeye bin 700 çeşit tarımsal ürün satıldı”

Türkiye’nin 193 ülkeye bin 700 çeşit tarımsal ürün sattığına işaret eden Arzu, “Daha önce 4 milyar dolar olan tarımsal ihracatımızı, 18 milyar dolara çıkardık ve son 13 yıl içerisinde 49 milyon dolar tarımsal ihracat fazlası verdik. Yani biz tarımda kesin ihracatçı ülkeyiz” ifadelerini kullandı.

Arzu, yurt dışına bitkisel üretim ve gıdayla ilgili satışların çok uzun protokoller ve karşılıklı çabalardan sonra oluştuğunu anlattı.

Japonya ile 2005 yılında kiraz ihracatıyla ilgili çalışmalara başladıklarını belirten Arzu, görüşmelerin henüz sonlanmadığını ancak gelecek yıl sonuçlanmasını beklediklerin söyledi.

Çin’le ilgili anlaşmanın ise 2013 yılında başladığını dile getiren Arzu, “Çin’in kiraz ithalatını son yılda 529 milyon dolara yükseltmesinin, bizim kiraz piyasamıza ve uluslararası düzeyde ihracatımıza ciddi katkısı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

AA

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir