Türkiye’den 3 üniversite ilk 100’e girdi

İngiliz Times Higher Education dergisinin dünyanın 100 üniversitesi sıralamasında, Türkiye’den 3 üniversite yer aldı.

30 Nisan 2015 - Perşembe 170 kez okundu

Derginin bu yıl dördüncü kez yayınladığı “THE 100 Under 50” isimli listede, kuruluşu 50 yılı aşmayan dünya genelindeki üniversiteler bulunuyor.

BİRİNCİ İSVİÇRE’DEN

THE’nin sıralamasına göre, İsviçre’deki “Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL)” üniversitesi ilk defa liste başını çekerken, Güney Kore’deki “Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Postech)” ikinci sıraya yerleşti. Yine Güney Kore’deki “Kore İleri Bilim ve Tekonoloji Enstitüsü (KAIST)” üçüncü, Hong Kong’daki “Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” dördüncü ve Singapur’daki “Nanyang Teknoloji Üniversitesi” ise beşinci sırada yer buldu.

SABANCI, BİLKENT VE KOÇ DA İLK 100’DE

Yaşı 50 yılın altındaki dünyanın 100 üniversite sıralamasında Türkiye’den Sabancı Üniversitesi 13’üncü, Bilkent Üniversitesi 28’inci ve Koç Üniversitesi 51’inci sırada yer aldı.

Times Higher Education Dergisi Editörü Phil Baty, Türkiye’nin listedeki yerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin bu ileriye dönük listedeki yerini geliştirmesi çok güzel bir haber. Sabancı, Bilkent ve Koç üniversiteleri sadece genç değil aynı zamanda özeller. Bu nedenle bu üniversiteler, bu oyunda daha çevik ve hevesli şekilde ön sıralarda kalabilmek için özgürlük ve esneklikten faydalanabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

  • YORUMLAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir